Erkeklerde Yumurtalık, Haya Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Bookmark and Share
Erkeklerde Yumurtalık ağrısı nedenleri, Erkeklerde Yumurtalık sol yumurtalık ağrısı tedavisi, Erkeklerde Haya ağrısı, Erkeklerde Haya Ağrısı nedenleri ve tedavisi, Erkeklerde testis ağrısı tedavisi, Erkeklerde testis ağrısı ve sebepleri, Erkeklerde Taşak ağrısıTESTİS AĞRISI NASIL ÖNLENEBİLİR?
Testis ağrısı birçok nedeni olduğundan tamamen önlenebilir değildir, ancak bazı tedbirler alınarak riski azaltmak mümkündür. Bunlar;
Sportif faaliyetlerde testiküler travmayı önlemek için uygun koruyucu ekipman giyilebilir.
Cinsel yolla bulaşan hastalıkların yol açtığı epididimit gibi durumlar için prezervatif kullanarak güvenli cinsel davranışta bulunmak büyük ölçüde cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
Kabakulak aşısı viral orşit sıklığını azaltabilir. Buna bağlı olarak testis ağrılarına neden olan bir faktör daha ortadan kaldırılmış olur.
Testis tümörleri de kendi kendinizi erken muayene sonucunda erken tanı konularak, uygun tedavi kontrolünde testis ağrıları durdurulabilir.
TESTİS AĞRISI TEDAVİSİNE EVDE BAKIM
Genel olarak testis ağrınız olduğunda derhal tıbbi yardım almalısınız. Çünkü testis ağrılarını bir tek nedene bağlı değildir. Öncelikle nedenin belirlenmesi gerekir. Tedavi bu süreç dikkate alınarak yapılır. Testis ağrılarını dindirmede geçici olarak Ibuprofen (Motrin, Advil) ve asetaminofen (Tylenol) gibi ağrı kesici ilaçları kullanılması size yardımcı olabilir.
TESTİS AĞRISINDA MEDİKAL TEDAVİ
Testiküler ağrı için medikal ve cerrahi tedavi tamamen ağrı için altta yatan nedeni üzerine bağlıdır.
Travma: Altta yatan neden ciddi testiküler yaralanma tespit edilmiş ise çoğu tedavi edilebilir ve evde bakım gerekir. Tedavi aşağıdaki önlemleri oluşur:
Anti-inflamatuar ilaçlar dahil ağrı kesiciler
Skrotal destek
Buz paketleri
Dinlenme

Testiküler travmadaki hematosel (kan toplama) ve delici travmatik yaralanmalar ile testis rüptürü, künt travma gibi daha şiddetli vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.

{ 1 yorum... Tümünü Gör/ Yazı Yorumları! }

la tahzen dedi ki...

soğuktan neyden olacak

Yorum Gönder

YORUMUNUZU BURADAN BIRAKIP DÜŞÜNCELERİNİZİ, SORULARINIZI BİZLERLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ.